Vai prātīgi pirkt ratiņus kopā ar autosēdeklīti?

PlatafoMatrixPosMarchaĻoti bieži, kad muki.lv iegriežas vecāki, kuri bērniņu vēl tikai gaida, pārrunājam jautājumu – cik svarīgi pirmā autosēdeklīša izvēlē ir tas, vai šis sēdeklītis būs saderīgs ar izvēlēto ratiņu rāmi. Īsā atbilde – daudz mazāk nekā jūs domājat. Un zemāk izklāstīšu argumentus izsvēršanai, vai tas ir būtisks kritērijs jums, izraugoties ratiņus un autosēdeklīti, jo, protams, vecāki un ģimenes ir dažādas un apstākļi un apsvērumi ir atšķirīgi.

Mana personīgā pieredze.

Pirms 11 gadiem ap šo laiku es kā sadegusi skraidīju pa veikaliem, meklējot gan īstos ratiņus, gan īsto autokrēsliņu Robinam. Un man ļoti svarīgi bija, lai mans autokrēsliņš derētu uz ratu rāmja. Līdz ar to es pamatīgi ierobežoju savu izvēli, jo bija jāatrod saderīgs komplekts. Vairs neatceros, pie kura nonācu pirmā (šķiet, ka autokrēsliņa), bet galu galā mūsu pirmais autosēdeklītis bija BeSafe iZi Sleep, jo tas bija viens no diviem tolaik pieejamajiem guļus atlaižamajiem sēdeklīšiem un pārliecinoši drošākais no abiem. BeSafe vismaz tolaik derēja uz ļoti reti kura ratiņu rāmja, līdz ar to no ierobežotas ratu izvēles tikām pie Quinny un … tadāaaam, iespēju uzlikt sēdeklīti uz ratu rāmja un palaist to guļus izmantojām… 2 reizes. Klāsam – jaunākajam brālim – vispār ne reizi. Līdz ar to ar šodienas perspektīvu es izvirzītu pilnīgi citus izvēles kritērijus, domājot par ratiņiem un autosēdeklīti un nekādā gadījumā neizskatītu šo jautājumu kā kompleksu, savstarpēji neatdalāmu izvēli.

Mazulis autosēdeklītī ne ilgāk par 20-30 minūtēm

Man droši vien nav jāmeklē zinātniskās atsauces un ekspertu citāti, lai darītu jums zināmu fizioterapeitu un pediatru ieteikumu – pirmajos 6-9 dzīves mēnešos bērnam autosēdeklītī nevajadzētu atrasties ilgāk kā 20-30 minūtes no vietas. Nu jau to ir dzirdējis gandrīz ikviens vecāks. Šo jautājumu vairākkārt esam pārrunājušas ar manu mīļāko fizoterapeiti Klaudiju Hēlu vecāku kursos. Un viņa saka tā: “Nav jau tā, ka ar bērnu nevarētu braukt uz laukiem pie omītes, ja ceļš ilgāks par pusstundu. Pauzes vajag ieplānot, izcelt bērnu no sēdeklīša uz 15-20 minūtītēm, atpūtināt muguru, bet gluži ik pa pusstundai iemidzis bērns arī nav jāmodina. Aizbraucot galā bērnam var ierīkot spēļu vietu uz cietas virsmas, kur izstaipīties, izkustēties un liela skāde mugurai nebūs arī garāks ceļš, ja tas nav regulāri.” Taču tas, kas fizioterapeitus patiesi dara bažīgus ir ģimenes izbraucieni uz lielveikalu un citām līdzīgām vietām, kur bērns turpina atrasties autosēdeklītī uz ratiņu rāmja arī ārpus mašīnas. “Ja jūs braucat līdz tirdzniecības centram 10-15 minūtes un tikpat atpakaļ, tad,  neizņemot bērnu no sēdeklīša, lielveikalā varat ieskriet uz 10 minūtēm. Ja plānojat tur pavadīt pusstundu un vairāk, tad kopējais laiks sēdeklītī jau krietni pārsniegs ieteicamās 20-30 minūtes un bērnu šādās reizēs būtu jāceļ ārā no autokrēsliņa un jāpārliek ratiņos.” tā uzskata speciāliste. Vismaz man šis atbild uz jautājumu, vai ir ļoti svarīgi, ka autosēdeklītis ir liekams uz ratiņu rāmja. Cik bieži man varētu būt svarīgi uzlikt sēdeklīti uz ratiņu rāmja uz 10-15 minūtēm? Cik bieži es kaut kur dodos uz 10 minūtēm?

Sēdeklīši, kas atlaižas guļus.

Pats pirmais un svarīgākais – jā, ir tādi sēdeklīši, kuri ir atlaižami guļus, faktiski pilnīgi horizontāli: manis jau pieminētais BeSafe iZi Sleep, Red Castle arī bija šāds modelis, Cybex Cloud un iespējams ir vēl kādi varianti, taču VISI (!!!) šāda veida krēsliņi guļus ir atlaižami tikai NEatrodoties mašīnai kustībā. Ar guļus atlaižamajiem zīdainīšu krēsliem nedrīkst braukt mašīnā šādā horizontālā pozīcijā. Nekādā gadījumā!!! Un tas nozīmē, ka jātaisa apstāšanās pauzes ir šā vai tā.

Bet ja ļoti gribas ar mazuli lielveikalā vai kur citur doties autosēdeklītī, nepārceļot viņu ratiņos, šis varētu būt variants. Mēs bijām tieši šādam nolūkam iegādājušies BeSafe iZi Sleep, jo bieži apmeklējām suņu izstādes un biju uzbūrusi vīziju, ka bērnu necelšu ratos, bet atstāšu autokrēsliņā guļus pozīcijā. Bēbis gan domāja savādāk :) Kamēr gulēja, viss labi, bet tiklīdz pamodās (un īstenībā automašīnai nekustoties pamodās viņš diezgan drīz) tā sākās protesti. Klaudija Hēla man arī paskaidroja, kādēļ: “Atrašanās autokrēsliņā bērnam ir nogurdinoša ne tikai dēļ muguras slīpuma, bet arī dēļ tā, ka viņš var atrasties tikai vienā pozīcijā – iesprādzēts uz muguras un iespēja izkustēties ir daudz mazāka nekā ratiņu kulbā.” Un es cēlu bērnu tomēr no krēsliņa un pārliku ratiņos, jo daudz vienkāršāk bija viņu nepamodinot iecelt ratiņos, kurus uzreiz sākot stumt bērns atkal saldi iemiga, ja bija iztraucēts, nekā viņu nomierināt, kad viņš autosēdeklītī pamodās un pieprasīja brīvību. Tā ka bonuss atkal ratiņu kulbai!

3449 MATRIX LIGHT 2 DETAILS (7)Tas ir viens no iemesliem, kādēļ šo jautājumu pārrunājot ar jaunajiem vecākiem pie ratiņu un autosēdeklīšu izvēles izdarīšanas, sirsnīgi iesaku Matrix Light 2, ja nu ir ļoti liela vēlme bērnu atstāt krēsliņā uz ratu rāmja. Matrix Light 2 ir autosēdeklītis un kulbiņa vai kulbiņa-autosēdeklītis, divi vienā. Automašīnā to piesprādzējot tā vidusdaļā saliecas un iegūst parasta 0.grupas autokrēsliņa leņķi. Bet tad, kad automašīna apstājas, to var uzlikt uz ratiņiem kā parastu kulbiņu un ar vienu pogas spiedienu palaist guļus pilnīgi plakaniski, bērniņu atsprādzēt un ļaut viņam brīvu vaļu grozīties pa ratiņiem. Un tikpat vienkārši atpakaļ. Tā sprādzējas salonā ar drošības jostu gluži tāpat kā jebkurš autosēdeklītis. Var nopirkt arī Isofix bāzi, uz kuras kulbiņa turklāt rotē un ir pagriežama ar skatu pret durvīm. Vienvārdsakot – visas ekstras. Ja budžets ļauj un dzīvesveids ir dinamisks, manuprāt, labākā izvēle, lai labi būtu gan vecākiem, gan bērniņam.

Vai izdevīgi pirkt ratiņu komplektu 3in1?

Reizēm jā un reizēm nē. Mans silts ieteikums ir autosēdeklīša izvēli izdarīt neatkarīgi no ratiņiem, jo kā augstāk izklāstīju, no bērna veselības viedokļa ratiņu un autokrēsliņa saderība ir svarīgs lielums retos gadījumos un būtiski ierobežo ratiņu un autokrēsliņa izvēlē, balstoties uz citiem kritērijiem. Bet šis noteikti nav pirmais svarīgākais.

Neslēpšu, mūsu svarīgākais kritērijs autokrēsliņa izvēlē ir drošība. Un drošāk bērnam braukt automašīnā ir atmuguriski. Vismaz līdz 3 gadu vecumam. (Sīkāk par to, kādēļ tas bērna anatomisko īpatnību un fizikas lielumu dēļ ir 5x drošāk, varat lasīt šeit) Tādēļ mēs parasti iesakām, izraugoties autokrēsliņu, darīt to tālredzīgi, apsvērt autokrēsliņu izvēli vismaz 3 gadu perspektīvā. Ja esat izlēmuši, ka arī jūs savu mazuli vismaz līdz 3 gadu vecumam vēlēsieties vizināt atmuguriski, tad mani argumenti tālāk jums noderēs.

Kādā gadījumā ir prātīgi iegādāties 3in1 komplektu. Ja jūs esat pamatīgi izpētījuši autokrēsliņu pasauli jau visai tālā lietošanas perspektīvā un jūsu izvēlētais nākamais sēdeklītis, kas varēs kalpot bērnam līdz 18 kg vai pat 25 kg svaram nebūs īsti piemērots pavisam jaundzimušam bērniņam, tad labāk pirmajam pusgadam gadam plānot bērna pārvadāšanu tā saucamajā groziņā jeb 0.grupas krēsliņā. Piemēram, nereti vecāki pēc mūsu ieteikumiem apsver dažādus scenārijus un izlemj, ka vēāk gribēs iegādāties Axkid krēsliņus, kas paredzēti atmuguriskai braukšanai līdz 25 kg (vai varbūt šāds sēdeklītis ir jau mantojumā no vecākā bērna vai tml.), bet īsti piemērots pavisam maziņam nesēdošam bērniņam tas nav, tad mazais groziņš noderēs un izskatīt 3in1 ratu komplektus ir pamatoti.

Kādā gadījumā labāk pirkt tikai ratiņus. Daudzi tālredzīgi vecāki par racionālāku pirkumu pamatoti uzskata 0-18 kg vai līdz 105 cm lietojamu autosēdeklīti. No groziņa bērni izaug visai ātri – daudzi bērni nesasniedz pat gadiņu (mūsu puikas izauga no BeSafe iZi Sleep 6 un 7 mēnešos), bet prātīgi izvēlētā 0/1. grupas atmuguriskajā sēdeklītī braukt varēs daudz ilgāk. Ar uzsvaru gan uz “prātīgi izvēlētā”, jo šobrīd tirgū ir lērums ar atmuguriskajiem sēdeklīšiem, kuros solīto 18 kg vai 105 cm vietā bērni reāli var izbraukt līdz 90-95 cm un tad šis pirkums jau būs daudz mazāk racionāls. Piemēram, Klāss pēc BeSafe iZi Sleep pārkāpa Klippan KISS sēdeklītī, kurā pilnīgi noteikti var braukt arī jaundzimis bērns (iZi Sleep noteikti bija stāvāks nekā KISS guļošākajā pozīcijā) un, ja mums nebūtu bijis jau no vecākā bērna saglabāts šis pats pirmais autokrēsliņš, tad tā iegādi es ļoti nožēlotu. Diezgan daudzi vecāki kā nākamo sēdeklīti iegādājas Klippan KISS ar vārdiem: “Būtu zinājuši par šādu, kad mazo tikai gaidijām, būtu uzreiz pirkuši šo.”

Rūpīgi apsverot, cik nozīmīgi jums varētu būt sēdeklīša izņemšana no automašīnas un uzlikšana uz ratiem vs tam, ka ar krēsliņu varēs braukt 3-4 gadus vismaz (ir arī krēsliņi, kas nodrošina ilgāku lietošanas laiku no dzimšanas), var ietaupīt gan naudu, gan nervus jau pēc gada neatgriežoties pie krēsliņu izvēles izdarīšanas.

Varu pačukstēt, ka jaunais Jane Groowy, kuru ļoti ceram sagaidīt jau 2020. gada janvāra beigās, vispār šo jautājumu atcels no dienaskārtības, jo šo sēdeklīti varēs lietot no dzimšanas līdz 150 cm, turklāt pārliecinoši līdz 105 cm atmuguriski, turklāt ar Nest ieliktnīti tas derēs arī pirmajos dzīves mēnešos kā groziņš (un arī uz tām 10 minūtēm lielveikalā ieskriešanai uz jebkura Jane, BeCool un Concord ratu rāmja 😉 ). Bet tas vēl viss priekšā.

 

 

2 Responses to “Vai prātīgi pirkt ratiņus kopā ar autosēdeklīti?”

  1. Elīna Says:

    Hm, tas laiks nu jau garām, bet joprojām neesmu atradusi drošu atbildi uz šo jautājumu – vai Matrix Ligth 2 drīkst pārvadāt zīdaini guļus pozīcijā? Pēc ražotāja instrukcijas sanāk, ka drīkst un iesaka, CSN tādu konkrētu “pret” arī neatradu. Pēc pieredzes – bija reizes, kad vedām šādi, jo tas bija vienīgais veids, kā zīdainis ir ar mieru atrasties mašīnā. Izskatījās, protams, daudzas reizes ērtāk kā klanīt galvu siksniņās. Stiprināšana guļus pozīcijā izskatījās pat stabilāka kā sēdus, bet tādu īstu pārliecību par drošību nekur neguvu, laikam tāpēc, ka visur to vien dara, kā uzsver atmugurisku braukšanu.

  2. admin Says:

    Jā, šajā krēsliņā tiešām drīkst bērnu pārvadāt guļus pozīcījā, piesprādzējot šo kulbiņu atbilstoši instrukcijai ar sānu braukšanas virzienā. Un bērnu iekšā kulbiņā ar tam paredzētajām siksniņām. Teiktu, ka šo variantu var izvēlēties izņēmuma gadījumos vai kā pastāvīgu pārvadāšanu mazulim, kam ir veselības problēmas (ir valstis, kur šādi pārvadāt drīkst tikai īpašos bērnus ar ārsta izziņu). Jo šāda pozīcija ir mazāk droša kā braukšana ar skatu pretēji braukšanas virzienam (ar skatu uz priekšu šajā vecuma/svara kategorijā nav pieļaujama nekādā veidā!!!).

Leave a Reply