Labi apavi skolasbērnam

67951344_2212204372225923_6458548988231548928_nArī Latvijā nu jau arvien vairāk skolās tiek ieviestas skolas formas un līdz ar to arī noteikta apavu izvēle, kas šai skolas formai piedien. Apavs pa kreisi izskatās pēc ierasta formāla apava zēnam, bet meiteņu laiviņas būs tādas pašas, ja ne vēl šaurākas. Taču tādi apavi atstāj nelabvēlīgu iespaidu uz bērna veselību, ja tiek valkāti ikdienā.

Tie ir nelokani un ierobežo pēdas muskuļu darbošanos – kā ģipsī. Tās ir pašas lielākās muļķības, ko nereti iznāk dzirdēt no vecākās paaudzes mediķiem, ka šādos apavs kāja slinko – tieši pretēji, plānā zole ļauj izjust ikvienu negludumu, reljefa maiņu un muskulatūra tai pielāgojas un kustās līdzi, lai saglabātu līdzsvaru. Apavs ar biezu zoli, balstošu potītes daļu, supinatoru veido tādu atbalsta komandu pēdai, ka tā pati var dusēt mierā un slinkot. Līdz ar to veidojas muskuļu atrofija, iekrīt pēdas velve, mainās citas muskuļu grupas.

Tie ir šauri. Un pirksti nevar izplesties un kustēties. Ar laiku šādu apavu valkātājam ir nevis dabas dota pēdas forma, bet gan kurpes noteikta pēda. Angliski to sauc shoe-shaped. Turklāt saspiesti pirksti nes līdzi ne vien izmaiņas skeletā, bet arī iekaisumus starp pirkstiem un ieaugušus nagus. Ir gadījies?

Šādām kurpēm ir papēdis. Un pat neliels papēdītis izmaina ķermeņa pozīciju un saliec ķermeņa smaguma centru uz priekšu, ko kompensējot cilvēki izgāž vēderu un uzmet kūkumu.

Risinājums ir Vivobarefoot skolas apavu līnija. Visi Vivo apavi ir lokani un plati, ar plānu zolīti, lai pēdas muskuļi pēc iespējas darbotos un būtu vieta, kur augt veselai un stiprai kājai. Cik vien tuvu iespējams basām kājām – pat skolā.

Mūsu puikas pagājušā gadā jau visu gadu nēsāja Vivobarefoot Primus School – ērti, piestāv visam un ir bijuši gan uz skatuves ar svētku drēbēm, gan sportā tika izmantoti. Bet pamatā bija maiņas apavi skolai. Meitenēm ir modelis Wyn, kas arī labi derēs visās vietās – ja nu sportot nevarēs (varētu, bet skolotāji neļaus  ). Bet ja skola neierobežo izvēles brīvību, tad visforšākās būs Vivobarefoot Ababa – Born Free – tik basa un brīva sajūta, ka reizēm aizmirstas novilkt (Ababa modelis ir arī pieaugušajiem – tā nu zinu ko saku, visforšākās!). Bet Robins šogad uz skolu ies Vivobarefoot Primus Junior modelī, jo smalkajam stilam viņam ir Gobi Junior. Īsi sakot – ir apavi visām gaumēm un vajadzībām. Bet galvenā ziņa – bērnam vajadzīgi lokani apavi ar pēdas formas siluetu un plānu zolīti bez papēžiem, polsteriem un supinatoriem, lai muskuļi strādā un kāja ir neierobežota kā basa. Jo vislabāk ir basām kājām!

Linku uz ieteiktajiem apaviem meklējiet šeit, bet pieaugušo apavus, ko pieminēju, meklējiet www.sajust.lv.

P.S. Tālu bloga dzīlēs ir atrodams garš un zinātniski pamatots raksts par apaviem, patiesībām un nepatiesībām. Te būs uz to links, bet tajā linki savukārt uz tālākiem pētījumiem. Kam ir vēlme rakt dziļi.

P.P.S. Te savukārt saite uz rakstu par bērnu kāju veselību, sevišķi interesants varētu būt pirmsskolas vecuma bērnu vecākiem

Leave a Reply