Liela nozīme apava formai, kas nedeformē pēdas
Esmu mazliet aizrāvusies atkal ar apavu tēmu – šobrīd lasu grāmatu Anatomy for Runners, sekoju vairākiem fizioterapeitiem un podiatriem Instagramā, velku kopsakarības. Saspiesti kāju pirksti ir viena no apskatītākajām problēmām – lielā pirksta mobilitātes trūkums, kas ne vien mazinam skriešanas un iešanas efektivitāti, bet ilgtermiņā draud ar funkcionāliem traucējumiem, kas pārvēršas problēmās un traumās.
Bērna pēdiņa ir vēdekļveida un tās platākā vieta ir pirksti. Patiesībā tādas formas pēda ir visiem cilvēkiem, vien pieaugušajiem apavu nēsāšanas rezultātā pirksti ir sakļauti un pēda ir deformēta. Taču saviem bērniem mēs varam izraudzīties citu ceļu, jau no bērnības, no pirmajiem apaviņiem, sekojot līdzi, ka apavs atbilst pēdas formai un pēdiņu nedeformē. Zinoši speciālisti komunikācijā un literatūrā to dēvē par “shoe-shaped foot”, kas jau ieguvusi konvencionāla apava formu. Bērnam kāju pirkstu formu izmainīt apavs var vienas sezonas laikā, jo kauliņi ir mīksti un viegli pakļaujas ārējai ietekmei. Tādēļ izraugoties apavus, skatieties ne vien pēc maksimāli lokanas un plakanas zolītes, bet arī raugieties, lai apava siluets atbilst bērna pēdiņai.
Un šodien vētījot apavus jaunajam mācību gadam, meklēju ko noderīgu sporta stundām otrklasniekam. Tā nu iznāca salīdzināt un panalaizēt trīs objektus:
– vispirms novērtēju pēc izmēra it kā nākamā izmēra (33) sporta kurpi parasto – domāta futbolam telpās, tādēļ ir salīdzinoši plānu un lokanu zoli, kas to vairākus gadus atpakaļ iegādājoties vecākajam dēlam, man bija galvenais kritērijs. Man arī patīk, ka šiem ir salīdzinoši plakana zole, tikpat kā nav polsterēta papēža daļa un uzrauts purns. ok, pieņēmsim, ka šī kurpe bez konteksta liekas ok.
– tad noliku šai kurpei blakus bērna kāju. … Huh… nekādas formas līdzības. Diemžēl. Bērna kāja ir asimetriska, plata, skrienot, pirksti vēl izplešas, atsperoties lielajam pirkstam būtu jābūt taisnam vai pat nedaudz jāvēršas uz āru (pēdas iekšmalu)… bet kas tev tādu iespēju dos, ja apava purngals ir tāds kā šis? Un tieši kādēļ konvencionāli apavi izskatās šādi, ja cilvēku kājas pārsvarā izskatās pavisam citādi? Kam noder tas spicais purns, ja tas paliek tukšs?
– noliku blakus Klāsa pagājušā gada sporta apavus no Vivobarefoot, kam siluets daudz līdzīgāks cilvēka pēdas formai. Šie gan jau drusku sliecas uz mazo pusi, jo ir izmēru mazāki (32). Taču acīmredzami pirkstu daļā pat mazāka izmēra apavs ir platāks.
Protams, salīdzinot apava un Klāsa kājas platumu šobrīd tie vēl it kā der – un arī jau patiesībā drusku sānu mala spiestos lielajam pirkstam virsū, ja skatām cik tie ir plati lielā pirksta galā. Taču kurā vietā jābūt novietotiem pirkstiem, lai tie patiešām ērti iegultu apava platumā? Vai jums šķistu normāla tāda apava rezerve kā attēlā paliek pāri? Droši vien jau nē (lai gan tieši šī iemesla dēļ daudzi apavu ražotāji iesaka vismaz 1,5 cm rezervīti – it kā muļķīgi, bet tāda nu tā apavu industrija ir – ši te jocīgforma ir normālforma apaviem, sazin kāpēc…)
Būs vien jāziedo labam mērķim oranžās botes un jāmeklē vietā bērnam piemērots apavs. Tāds mans secinājums. Ko jūs teiktu? Kā vērtējat šos apavus?