Silti un droši piesprādzēts

Pirms vēl ir sācies patiešām aukstais laiks vēlējos atgādināt par to, ka arī bērna apģērbs autosēdeklīša drošībā spēlē nozīmīgu lomu. Bērnam var būt pats drošākais autosēdeklītis, tomēr, ja viņš tajā nebūs droši piesprādzēts, sēdeklītis nepildīs savas funkcijas pilnvērtīgi un nevarēs pilnībā pasargāt bērnu sadursmes brīdī.

Ko nozīmē droši piesprādzēt bērnu?

Bērnam autosēdeklītī jābūt piesprādzētam ar 3 vai 5 punktu drošības jostu atbilstoši tam, kā to norādījis krēsliņa ražotājs – attiecīgi pozicionējot drošības jostiņas uz bērna ķermenīša virs kājām un uz pleciem.

Jāpatur arī prātā, ka drošības josta uz pleciem galvenokārt ir tā, kas kalpo bērna drošībai un vajadzības gadījumā noturēs bērnu sēdeklītī. Ignorējot automašīnā drošības jostiņu plecu daļu, bet piesprādzējot bērnu ar jostiņām tikai pāri kājām, bērns faktiski nav piesprādzēts un no autokrēsliņa var viegli izlidot laukā, sevišķi frontālā sadursmē, ja brauc ar skatu braukšanas virzienā.

Drošas Braukšanas skolas eksperts Artūrs Priednieks atgādina, ka jostiņām ir jābūt maksimāli tuvu bērna ķermenim. Biezs apģērbs nereti traucē jostiņas pareizi pozicionēt uz mazuļa pleciem, kā arī pufīgās apģērba kārtas starp jostu un mazuli veido iluzoru priekšstatu, ka bērns piesprādzēts stingri.

Mūsu eksperiments

Mēs šodien veicām eksperimentu, kāda atšķirība ir, ja bērnu sirsnīgi iesprādzē automašīnā ar un bez siltās jaciņas (starpcitu, ar kombinezonu visā garumā efekts būtu vēl iespaidīgāks, jo pufīguma un bezformīguma tad ir vēl vairāk). Arī jūs varat pavisam vienkārši pārliecināties par to, kāda ir starpība, sekojot mūsu paraugam.

Sākumā ar visu silto jaku iesprādzēju Klāsu automašīnā. Nav noslēpums, ka attiecībā uz drošību mūsmājās kompromisu nav, tāpēc siksniņas pievilku ļoti sirsnīgi, no visa spēka. Apmēram tā es varētu nopūlēties tad, kad, atgādinot sev, ka ar biezām drēbēm piesprādzēšanas ciešums ir mānīgs, mēģinātu tomēr ar visu silto jaku iesprādzēt savus puikas mašīnā. Jaka savilkās krokās un šķita, ka nu jau siknas ir tiešām (c) “maksimāli tuvu bērna ķermenim”…

Ar jaku

Un ko domājies – novelkot jaku un iesēdinot Klāsu aiz jostiņām, kuru garumu nepamainīju, secināju, ka viņš ir piesprādzēts patiešām vaļīgi: jostiņas, atguļoties krēslā, slīdēja nost no pleciem, ļāva viņam saliekties uz priekšu brīvi faktiski ar pieri līdz pat ceļgaliem un bez jebkādām problēmām izlīst no jostiņām laukā, ja tāda vēlme rastos.

Tas nozīmē, ka viņš pilnīgi nemaz nebija iesprādzēts droši – avārijas gadījumā viņš varētu izlidot no krēsla viens un divi (ok, frontālas sadursmes gadījumā viņš tiktu iespiests dziļāk atzveltnē un jostu stingrumam varbūt nav TIK liela nozīme, tomēr mānīt sevi un teikt, ka atmuguriski bērns var braukt nenopietni piesprādzēts arī nevajag), izložņāt no jostām pēc sirds patikas man nemanot vai tml. Un šis efekts nav māņi – pufīgais apģērbs tikai izskatās liels un jostas piepildījis – patiesībā pa slideno audumu jostas labi slīd lejup un atvieglo atbrīvošanos no jostām, apģērbs viegli saplok pie mazākas slodzes, nemaz nerunājot par tiem spēkiem, kas uz to iedarbojas sadursmes brīdī… Pareizi piesprādzēts bērns faktiski nespēj saliekties uz priekšu, jostas notur viņa ķermeni vietā un kustība starp bērna muguru plecu daļā un krēsla atzveltni ir niecīga. Savukārt vaļīgi piesprādzēts bērns inerces dēļ kustās prom no krēsla atzveltnes un tad ar milzu spēku atgriežas sākotnējā pozīcijā…

Protams, ka ziemā nevar ignorēt arī salu un aukstumu – ne visi ir tik rūdīti, lai grādos tuvu nullei vai pat zemāk brauktu automašīnā vienā džemperītī (lai gan automašīnā parasti ir apsildes sistēmas 😉 ). Taču droši un pareizi būtu bērnu nevis ar visu biezo apģērbu iesprādzēt autosēdeklītī, bet gan autosēdeklītī bērnu sprādzēt plānā, siltā apģērbā (piemēram, vilnas vai flīsa kombinezonā, mēs bieži izmantojam Happeak kombinezonus) un biezāku kārtu likt pa virsu. Viselementārāk ir pārsegt bērnu ar to pašu biezo jaku vai kādu pieaugušā apģērba gabalu, sedziņu. Tāpat nu jau arvien vairāk un vairāk guļammaisiņu vai kāju pārsegu ražotāji rūpējas, ka bērnu ir iespējams ar visu 5 punktu drošības jostu iesprādzēt autosēdeklītī, jostiņas atstājot siltā maisa iekšpusē virs plānākās apģērba kārtas (mūsu klāstā beidzot ir šie te). Tādēļ gatavojoties ziemai, rūpīgi izvērtējiet, kā braukt silti, bet tai pat laikā droši :)

Leave a Reply