Līdzsvara riteņi līdzsvarotai riteņbraukšanai

Nez, vai man būtu jāstāsta par līdzsvara riteņiem (balance bike) vēlreiz? Vai būtu jūs jāaizvedina uz pagājušajā pavasarī rakstīto, jo tas viss arvien vēl ir spēkā – lasiet šeit visu par un ap līdzsvara riteņu būtību! Līdzsvara ritenis ir divritenis bez pedāļiem, ķēdes un, protams, papildritenīšiem. Parasti šos riteņus piedāvā maziem bērniem kā pirmo divriteni. “Maziem” tas ir aptuveni divus trīs gadus veciem, dažkārt arī ātrāk – būtiskāks ir bērna augums nekā pases dati. Faktiski ar mazāko un vienkāršāko pie mums pieejamo ritenīti Seven, var sākt braukt jau bērns no 85-86 cm auguma.

Līdzsvara riteņa priekšrocība slēpjas apmācības metodē – ar līdzsvara riteni bērns visu pirms apgūst līdzsvaru, kas patiesībā viņam piemīt dabiski jau kopš mirkļa, kad viņš sāk patstāvīgi un droši staigāt. Un tikai tad, pārejot uz divriteni, apgūst pedāļu mīšanas tehniku, kas bērnam nav dabiska iemaņa, bet ir treniņa procesā apgūstama prasme. Attiecīgi, ja vispirms bērns braucis ar līdzsvara riteni un sapratis, kā šī līdzsvarošanās prasme liekama lietā kontekstā ar riteni un stūri, tad pāreja uz divriteni notiek bez papildriteņiem vien pieliekot klāt pedāļu mīšanu un… aidā!!! Runā, ka tas notiekot ļoti ātri, dabiski un vienkārši (burtiski 15 minūtēs), ja vien bērns ir tam morāli un fiziski nobriedis. Taču caurmērā bērni, kas savas velo prasmes sākuši slīpēt ar līdzsvara riteni, ar “parasto” divriteni iemācoties braukt agrīnākā vecumā kā tie, kas sākumā braukuši ar četrriteni (divriteni ar papildriteņiem). Par to, kā Robinam veicas ar divriteņa apguvi noteikti rakstīsim blogā. Pašlaik viņš vēl sezonu sāk ar līdzsvara riteni (viņš izvēlējies Ratz Fratz Air).

Mums ir prieks, ka līdzsvara riteni vai bezpedāļnieki, kā tos mēdz saukt tautā, kļūst arvien populārāki. Tā nu tie pie mums veikaliņā mazliet papirkti un šobrīd nopērkams ir bestseller modelis Seven, ar kuru bijām apbruņojušies lielākā daudzumā, kā arī One2Run un koka mocītis Racing. Bet līdz sezonas sākumam noteikti izvēli papildināsim, lai gan…

Prātīgāk noteikti līdzsvara riteni ir iegādāties savlaicīgi, jo pareizāk uzsākt braukšanu būtu ierastos apstākļos, piemēram, mājās. Sākotnēji mazajam nevajag lielus plašumus, jo visticamāk, ka viņš čāpos stāvot kājās ar riteni starp kājām. Taču nevajag satraukties un pārlieku uzstāt, lai bērns sēžās uz sēdekļa – čāpošanai ir sava nozīme – bērns iemācās stūrēt, sagāzt riteni sānsverē un aprod ar domu, kas notiek balstoties te uz vienas, te uz otras kājas. Kad viņš ir iemanījies manevrēt ar šo braucamo starp mēbelēm – un tieši tāpēc uzsākšana mājās mums patīk, jo tur neglābjami ir šķēršļi, ko apbraukt – var doties laukā un iemēģināt braucamo plašākās ārēs. Tad var piedāvāt mazajam apsēsties uz krēsliņa un, tiklīdz viņš aptvers, ka dupsi var atbalstīt uz sēdekļa un tad kājas vairs nekalpo kā balsts, bet kā dzinējs, tā lieta aizies neticami ātri. Vismaz mums tā bija – no mirkļa, kad Robins apsēdās un pirmo reizi atspērās ar kājām un atlaida tās abas vienlaikus no zemes, līdz brīdim, kad mums bija aulēkšiem jāskrien viņam līdzi, pagāja mazāk kā stunda… manuprāt, pat mazāk kā pusstunda. Bildē jūs varat redzēt mūsu otro pastaigu ar līdzsvara riteni parkā – vai viņš izskatās pēc tāda, kas tikko tik apsēdies uz krēsliņa un aptvēris, kāds superīgs braucamrīks ir viņa rīcībā? Bet tā ir – šie ir vieni no pirmajiem līdzsvarīgajiem metriem Robina mūžā iemūžināti gavilējošas mammas fotoaparātā :) Lai jums ne mazāk priecīgu un līdzsvarotu fotomirkļu šo(pa)vasar :)

Tags: ,

8 Responses to “Līdzsvara riteņi līdzsvarotai riteņbraukšanai”

 1. viky Says:

  Mēs arī uzsākam līdzsvara riteņa braukšanu. Es gan gribētu piebremzēt, lai visiem neveidojas priekštats, ka tas notiek uzreiz. Mums jau būs vismaz 2 nedēļas apkārt, un nu beidzot es sāku just, ka ir jau atspēriens un sāk ritenis ripot ātrāk, ieliekšanās celīšos, un sajūta, ka bērns ir uztvēris. Ar mājās braukāšanu es gan tieši pretēji – neieteiktu, ja nu vien nav super liela halle. Bērns ātri aizčāpo līdz stūrim un tā kā viņš vēl mēģina saprast to līdzsvaru, nesanāk ne stūri pagriezt ne baigos manevrus veikt un tad ātri rodas bērnam vilšanās sajūta, ka pēcāk domā kā pierunāt uzkāpt uz velo. Bet 2 nedēļas ārā mēs čāpojām, no sākuma pēc minūtēm 5-7 paziņoja, ka ir apnicis un aizskrēja skraidelēt ar kājām un dzenāt kaķus un putnus, nu jau šodien izdevās veselu kvartālu apiet ar sajūtu, ka nu beidzot tā lieta sāk iet :) Ar bērna garumu, vecumu un aktivitāti mums viss ir ļoti okei :)

 2. Kaiva Says:

  Vēlos padalīties pieredzē. Mūsu puika sāka ar to braukt 2 gados (kā uzkāpa, tā negribēja kāpt vairs nost), un tad jau nākamā sezonā, 3 gados, brauca ar divriteni. Un jā, tieši tā arī bija – atlika tikai iemācīties mīt pedāļus, jo līdzsvars jau bija. Braukšana aizgāja jau pirmajā dienā, kad saprata, kā jāminas. Un interesanti ir tas, ka bijām izdomājuši, ka māsa ies to pašu ceļu, bet nekā. Vai tāpēc, ka meitene, bet uz riteņa ne par ko negrib kāpt, kā rezultātā esam iegādājušies sēdeklīti pieaugušo velosipēdam, lai varētu braukt, jo savādāk puikam netiekam līdzi. Un sēdeklītī, protams, viņai ļoti patīk 😉

 3. admin Says:

  Mums pieredze līdzīga – Robins ar līdzsvara riteni sāka braukt pagājušā pavasarī, bet aizvakar jau uzsēdās uz divriteņa bez papildriteņiem un smuki aizbrauca pa piemājas celiņu :) Tagad ir skaidrs, ka šovasar jau brauks ar divriteni. Turklāt arī pedāļu mīšanu īsti nemācījām – pats to iemanījās, mīdams pa veikaliņu paraugam izliktos trīsriteņus.

 4. Kaiva Says:

  Es tikai vēl gribēju piebilst, ka puika pārgāja uzreiz uz divriteni bez papildriteņiem. Neticēju, bet tiešām papildriteņi nebija vajadzīgi 😉 Pamēģiniet!

 5. admin Says:

  jā, jā – mēs arī esam papildriteņu nīdēji :) mēs ar bez un – lai cik neticami tas liktos – aizbrauca pa smuko. grīļīgs jau vēl ir tas brauciens, bet skaidrs, ka tas ir tikai dažu reižu jautājums mazliet iemaņu pieslīpēšanai.

 6. Kaiva Says:

  :) Lai izdodas!

 7. Agnese Grodza Says:

  Gribēju padalīties par mūsu pieredzi par līdzsvara riteni.
  Puikam iegādāju līdzsvara riteni Seven uz 2 gadu dzimšanas dienu. Tas bija marts. Puiku varēja pierunāt uz tā uzkāpt, bet tā kā kājas vēl tā perfekti neatbalstījās pret zemi, tad viņam interese nebija. Pienāca siltais laiks, varēja braukāt arī ārā, bet… nulle interese. Ritenis stāvēja pie durvīm, piedāvāju vairrākkārt, kad devāmies ārā (privātmāja, lauki), bet nē. Citreiz paņēma, apsēdās… bet tad vai nu šļūca nost vai nevarēja pastumties..īsi sakot – negāja tā lieta.
  Atļāvām, lai riteni stāv un gaidījām īsto mirkli. Un, JĀ, tas pienāca. Jūnija sākumā bijām sadomājuši pastaiāt pa parku Rīgā un intereses pēc paķērām līdzi līdzsvara ritenīti. Un mums bija šoks. Puika paņēma, atspērās un aizlaida pa parka celiņiem. Abi ar tēti smaidījām kā pavasara saulītes, mūsu puika brauca. Un smuki. Līdzsvaru turēja, kājas smuki atspērās. Un ar katru reizi, kad devāmies izbraucienos viņam sanāca aizvien labāk un labāk.
  Šobrīd esmu ļoti pateicīga muki.lv, jo es vienmēr ar interesi lasu visus “pavadrakstus jaunajām mantām, braucamajiem u.c.”, un tikai pateicoties Jums, mēs atklājām līdzsvara riteņus. Un tagad Seven ir puikas labākais sabiedrotais. Katru dienu veicam izbraucienus uz mežu (ezeriņu), es ar mazāko stumju ratus un cešos turēt līdzi savam 2,5gadīgajam čalim, kurš ar līdzsvara riteni spēj ļooooooti ātri pārvietoties uz priekšu.
  Man ļoti patīk, kā viņš atsperas, paceļ abas kājas un enerģijas taupīšanas nolūkos, ripinās uz priekšu. Bez šī ritenā mēs tādas pastaigas nevarētu veikt, ar kājiņām tas ir par daudz. Bet ar riteni, ideāli. Un kad nogurst, tad reizēm var arī pats panest, pavilkt, nav visi tie liekie pričendāļi, pedāļi, aiz kuriem aizķerties, vai ķēde, pie kuras nosmērēties. Šim vecumam- ideāli. Paldies!!!! :)

 8. admin Says:

  Smaiduuuu! Smaidāaaaam! Laipni lūgti :)
  Un dodiet ziņu, kā nākamvasar ies ar pedāļriteni, ja izdomāsiet uz tāda uzkāpt – mums aizgāja apmēram tikpat viegli kā jums šovasar līdzsvarritenis – uzsēdās un aizbrauca, tikai bija jāpienāk īstajam mirklim. Tagad pedāļritenis ir mūsu labākais sabiedrotais un tiek ņemts līdzi šad un tad visvisādās pastaigās. Citu reizi saka, ka par labu uzvešanos grib ne šokolādi vai kādu rotaļliet,u vai multeni, bet aizbraukt uz parku pabraukāt ar riteni… tas taču par ko liecina, vai ne? :)

Leave a Reply