Pārapstiprinājums par kurpēm un kājām

Šodien ar Robinu bijām pie daktera, kas kutina pēdas :) Vizīti pie dr. Salmiņa gaidījām jau kopš vasaras, kad pieteicām “audienci” – gandrīz vārda burtiskā nozīmē, jo dakters pieņem BKUS tikai reizi nedēļā tikai pusotru stundu vai kaut kā tml. Nu īsi sakot – simboliski. Bet pie viņa brauc bērni no visas Latvijas – gan tādi, kuriem no tiesas vajag ortopēda konsultāciju, gan tādi kā mēs, kuriem vienkārši bažīgas mammas :)

Pirmkārt, mani iepriecināja, ka manām tēzēm par kāju veselību dakters piekrita pilnībā. Otrkārt, pārapstiprināja visas ar apaviem saistītās atziņas. Te dažas tēzes:

  • Apaviem ir tikai un vienīgi pasargājoša funkcija – lai bērns nesavainotu kāju. Visur, kur bērnam nav iespējams savainoties viņam būtu jāstaigā bez kurpēm. Sevišķi plakanās pēdas un līdzīgu nebūšanu gadījumā kāja ir pēc iespējas jādarbina, tai ir jākustās nevis jāatrodas apavā.
  • Parastiem apaviem nav koriģējošu funkciju. Koriģējoša funkcija ir ortopēdiskiem apaviem, speciāliem – īpaši izgatavotiem medicīniskiem apaviem – ne parastā apavu veikalā pirktiem. Šādus apavus bērnam mēs apspriestu, ja: 1) būtu kāju asimetrija – viena kāja atšķirtos no otras; 2) kājas būtu stīvas, nelokanas – tad tā ir slimība; 3) bērnam būtu sūdzības par sāpēm. Viss – citādi par ortopēdiskiem apaviem mēs nerunājam.
  • Saišu vājums ir iedzimts un tā konsekvence var būt fleksiblā plakanā pēda, potīšu vājums un tml. Vai es to uzskatu par slimību? Nē, neuzskatu.
  • Galvenās rekomendācijas – pēc iespējas nodarbināt kājas un bērnu vispār, vingrot, vingrot un vēlreiz vingrot. Galvenais uzsvars ir uz pēdu izskutināšanu, vingrināšanu, jo tad kad vājām saitēm nāk talkā muskuļi, pēda nemaz vairs nav plakana. Un dejot – nesmādējiet dejošanu, tajā ļoti liels uzsvars tiek likts uz bērnu pēdām – uz pirkstgaliem, papēžiem – nostiept, pacelt…
  • … un nēsāt ērtus apavus. Ērti apavi ir tādi, kuros bērns labi jūtas, labprāt tos velk un tie pēc iespējas maz ierobežo bērna pēdu – tie ir lokani, viegli, dabiski.
Man pat nav, ko papildināt rakstā par kāju veselību un apaviem – viss arvien vēl ir tieši tā kā tur uzrakstīts :)

Leave a Reply