Tēma šai vasarai: līdzsvara ritenis

Līdzsvara ritenis, balansa ritenis vai skrienamritenis – sauciet kā gribiet! Robinam tas ir vienkārši – viņa mocītis :) Tas ir mūsu šīs vasaras lielais atradums (atrasts jau krietnā pavasarī… 😉 ). Līdzsvara riteni Robins saņēma dāvanā uz savu 2. dzimšanas dienu februārī. Taču pa māju tā stumdīšanās bija tāda stumdīšanās, jo nav vietas īstam ieskrējienam. Taču uz Lieldienām nesām to laukā un jau otrajā izbraucienā uz parku Robins brauca kā lielais. Tagad nejaudāju tikt līdzi, tādēļ mācāmies sarunāt, ka pa ielu braucam uzmanīgi – ik pa laikam jāapstājas un jāsagaida lēni kustīgā mamma. Ja viņa dikti kliedz, lai apstājas – tad jāstājas un jāgaida uzreiz.

Patiesībā latviešu valodā tā uz sitienu atrodu maz informācijas par līdzsvara riteņiem. Toties angliski par to rakstīts pat Wikipedia. Līdzsvara ritenis ir divritenis bez pedāļiem, ķēdes un, protams, papildritenīšiem. Parasti šos riteņus piedāvā maziem bērniem kā pirmo divriteni. Tā priekšrocība slēpjas apmācības metodē – ar līdzsvara riteni bērns visu pirms apgūst līdzsvaru un tikai tad, pārejot uz divriteni, apgūst pedāļu mīšanas tehniku. Ar divriteni, kuram pieskrūvēti papildritenīši, ideja ir pilnīgi otrāda – bērns sākotnēji iemācās pedāļus mīt un tikai vēlāk turēt līdzsvaru. Arī par to, kāda secība būtu pareizāka, ir daudz diskusiju internetā, tomēr mēs no savas pieredzes sliecamies piekrist tiem, kas apgalvo, ka agrīnā vecumā bērnam vieglāk apgūt līdzsvaru, jo tas notiek gluži dabiski, turpretī griezt pedāļus divgadniekam ir sarežģīts uzdevums kaut vai divriteņa svara dēļ. Turklāt ar papildritenīšiem bērns apgūst dažas nianses velobraukšanā, ko vēlāk ir grūti pārmācīties.

Lai līdzsvara riteņa ideja darbotos pilnvērtīgi, bērnam ir jābūt atbilstoša izmēra ritenim – viņam jāvar sēžot uz sēdeklīša ērti čāpot ar kājām pa zemi (tātad ar rezervi par nākotni domājot nopirkts ritenītis sākumā apgrūtinās iemaņu apgūšanu, ja mazulis varēs tikai aizskart zemi ar pirkstgaliem vai tml.) Sākumā mazais ies uz priekšu ar riteni starp kājām stāvus – tieši šādi Robins stumdījās visu pavasari pa māju, vēlāk ies apsēžoties uz sēdekļa un tad, kad uztvers domu, jau nevis ies, bet atspersies uz sēdekļa sēžot, līdz līdzsvars būs apgūts tik tālu, ka aši kājeles kustinot mazais ieripinās, paceļ kājas no zemes un tad tās piešauj pie zemes tikai, lai atspertos ātruma uzturēšanai. Robinam aptuveni šīm stadijām iznāca iziet cauri sekojoši: pirmajā gājienā uz parku viņš stumdijās stāvot uz riteņa (turot riteni starp kājām, bet nesēžot), tad otrajā reizē pierunājām viņu apsēsties un čāpošana gāja apmēram 15 min, līdz viņš aptvēra, ka droši var sēdēt un skriet jeb atsperties un pēkšņi ātrums daudzkāršojās. Mājās no parka braucām jau labā ātrumā (kā reizi bildē redzams mūsu otrais izbrauciens mājupceļā :) ), ideja bija uztverta, kājeles zibēja vien. Aptuveni pēc 4 pastaigām, Robins jau brauca 10-15 m turot kājas paceltas, t.sk. izņemdams līkumus. Šodien Robins brauc tikai ar paceltām kājām – tātad līdzsvaru turot pilnībā, pieskaroties ar kājām zemei vienīgi, lai uzņemtu un uzturētu ātrumu. Braukšanas stāžs 6 nedēļas.

Cik nu mums iznācis iepazīties ar citu vecāku pieredzi internetā, šāds temps riteņa apgūšanā nav nekas pārdabisks – ļoti daudzi dalās pieredzē, ka jau pēc mēneša vai diviem ar līdzsvara riteni, pārgājuši uz divriteni ar pedāļiem un pedāļu mīšanas iemaņas apgūtas pirmajā izbraukuma reizē dažu minūšu laikā. Mēs arī domājam vēl šovasar tikt pie divriteņa un tad jau ziņosim, kā nu mums iet ar tā apgūšanu un cik minūtes mums tas prasījis… Braukšanas māku ar līdzsvara riteni pat bērni ap 18 mēnešu vecumu varot apgūt vien dažās stundās. Neskatoties uz to, kopš brīža, kad paši esam atklājuši riteņošanas sezonu, neesam uz ielas sastapuši nevienu domubiedru – ne kādu ar līdzsvara riteni, ne veiksmīgu divgadnieku, kas jau pārgājis nākamajā līmenī un min divritenīša pedālīšus bez papildritenīšiem. Acīmredzot nav vēl popularitātes vilnis skāris Latviju. Bet teikšu godīgi, ejot pa ielu aiz tālu priekšā braucošā Robina, kad pretī brauc daudz lielāks bērns un min liela velosipēda pedāļus ar papildriteņiem, bez jebkādām cerībām tuvākajā laikā izveicīgi manevrēt bez šīs atbalsta komandas, es jūtos lepna – tas tāds mammas lepnums.

Tā ka esiet droši, par līdzsvara riteņiem no mums jūs šovasar vēl dzirdēsiet daudz. Mēs esam tādā sajūsmā! Un kā jau ierasts, tas par ko mēs esam sajūsmā, ātri vien nonāk saulītē arī muki.lv plauktos. Šobrīd, pa starpu dinamiskām pastaigām parkā, mēs darām visu, lai (varbūt jau līdz Jāņiem) pie mums varētu iegādāties kvalitatīvus līdzsvara riteņus par demokrātiskām cenām… turiet īkšķus! :)

Tags: ,

9 Responses to “Tēma šai vasarai: līdzsvara ritenis”

 1. Līga Says:

  Mums ritenis vēl nedēļu stāv skapī – līdz 2 gadu jubilejai. Tad jums domubiedrs būs, lai gan Latvijas otrā malā 😀 Kā skatos jūs neesat izdomājuši arī ķiveri uzreiz likt. Laikam ar šo īpaša krišana nesanāk?

 2. Viktorija Says:

  Dikti laba doma par līdzvara riteni. Esmu tikai garām ejot ārzemju blogos lasījusi par to. Mums līdz 2 gadiem gandrīz vesels gads ir priekšā tā kā gaidīsim to jaunumu Jūsu veikaliņā.
  Paldies, ka domājat par interesantām attīstošām lietiņam mazajiem. Dikti patīk! :)

 3. Sintija Says:

  Mūsu divgadniekam ir tāds pats ritenīts. Ļoti foršs. Ir arī ritenis ar papildritenīšiem un pedāļiem, bet mūsu puiks vēl ir stumšanas stadijā, līdz ar to otra riteņa pedāļi traucē stumdīt. Šis šobrīd ir tieši laikā!

 4. AAPP Says:

  Šie braucamrīki patiešām pilda savu funkciju un līdzsvars ir tā ”uzkačāts” , ka pārkāpšana no šī braucamā uz īstu divriteni bez papildriteņiem bija, nepārspīlējot, 3 minūšu jautājums.
  bet ķiveri es gan rekomendētu galvā likt, jo var gadīties visādi neveikli uzbraucieni, akmeņiem, apmalēm utt

 5. admin Says:

  Nu re nu – izrādās par šo sajūsmā neesam mēs vieni :) Super!
  Ķiveri arī liekam, kad braucam lielāku gabaliņu – bildīte no otrā brauciena mūžā, tad vēl ātruma nebija un izejot no mājas nelikās vajadzīga, tagad gan jau zinām, ka ķiveri labāk uzlikt – noderējusi vēl ne reizi nav, bet visam vienmēr ir pirmā reize un tad labāk, ka ir galvā nekā mājās 😉

 6. Gunta Says:

  He … mūsu dvīņiem otrajā dzimšanas dienā tika identiskas dāvanas. Brālis arī jau brauc kā lielais – gan pa asfaltu, gan zemes ceļu un pat pa zāli … un tieši tāpat kā Robins – riteni sauc par mocīti :) māsa? Māsai šobrīd topā meitenīgākas lietas – kurpes, krelles, leļļu rati un kūku cepšana. Par ķiverēm arī domāju – bet kur, lai dabūj tādus mazos izmērus nav ne jausmas … cerams, muki.lv par šo arī padomās 😉

 7. Zane Says:

  Mūsu meitene tieši uz divien gadiem tika pie šāda līdzsvara riteņa. Pirms tam bija līdzīgs, bet uz4 ritenīšiem, ko lietojām līdz 2 gadiem, lai iemācītos uzkāpšanu, nost tikšanu un atsperšanos. Nu mācāmies arī līdzsvaru…Arī es esmu pa šādu riteņbraukšanas apgūšanu un domāju, ka tai noteikti ir daudz vairāk plusu kā papildriteņiem.

 8. ziile Says:

  Un ko jūs sakāt par šo – LV ražoto skrejriteni – http://www.draugiem.lv/dipdap/pages/7583 ? :)

 9. Inga Says:

  Redzēju tādu ritenīti (tipa LV ražotais, ko minēja ziile) šovasar pašā Rīgas centrā uz Ģertrūdes ielas. Viens mazais trakā ātrumā un dikti laimīgs “joņoja” un mamma no aizmugures ĻOTI ātri gāja. Abi izskatījās varen apmierināti ar esošo situāciju. Un nekādas čīkstēšanas par to, ka kaut kur jādodas. Man patika. :) Kad pienāks vecums, būs meitai jāmeklē šāds braucamais.

Leave a Reply