Padomi gudrai rotaļlietu pirkšanai

Nedēļas nogalē, sērfojot internetā, uzgāju kādu rakstu par to, kādiem kritērijiem būtu jāseko gudri pērkot rotaļlietas. Ar prieku atklāju, ka veids, kādā mēs gluži intuitīvi izvēlamies mantiņas Robinam un piedāvājam jums, ir gluži līdzīgs – mēs šos padomus bijām jau likuši lietā pirms vēl ar tiem bijām iepazinušies :) Un tad jau varbūt ir vērts to sakārtot sarakstiņā, lai arī jums čekboksīšiem ir pa rokai, kad pārdomājat, vai ir vērts naudiņu izdot par vienu vai otru lietu. Jāteic gan, ka man šajā sarakstā pietrūka dažu visai svarīgu detaļu, tādēļ es jau esmu paspējusi to papildināt ar, manuprāt, svarīgām atziņām :) Un tātad:

1. Atbilstība vecumam

Ja bērns izrāda interesi par rotaļlietu, tad ieprieciniet viņa zinātkāri! Vecums, kas parasti norādīts uz kastes, biežāk ir mārketinga triks – neļaujiet stīviem vīriem uzvalkos noteikt, par kādām rotaļlietām jūsu mazulim būtu jāinteresējas. Patiesībā dažas no labākajām rotaļlietām ir interesantas jebkurā vecumā, kā, piemēram, Obumbas (attēlā) – arī tad, ja uz iepakojuma norādīts, ka rotaļlieta derīga no 0+, vecāks bērns var rast tajā daudz prieka vienkārši lietojot to komplicētākā veidā. No otras puses, ja rotaļlieta domāta ievērojami vecākam bērnam, tad ir jānovērtē, vai jūsu bērnam tā jau ir piemērota – iespējams tā var prasīt iemaņas vai pirkstiņu veiklību, kuru jūsu bērniņam vēl nav – tad gan varbūt labāk nogaidīt – rotaļlietas var būt bērnam izaicinājums, bet tās nedrīkst pārvērsties aizkaitinājumā vai radīt vilšanos, ja mazulis netiek galā ar mantu. Un galu galā, vienmēr paturam prātā, ka daži ierobežojumi uz kastītes ir drošības dēļ – piekrītu, ka nereti tie ir smieklīgi un izvietoti vietā un nevietā, tomēr tikai mūsu vecāku ziņā ir novērtēt, vai mazulim rotaļlieta ir droša.

2. Rotaļlietas vērtība

Vienmēr apsveriet, ko bērns iemācīsies no šīs rotaļlietas. Vai tā attīstīs kādu motoriku, atmiņu? Varbūt mudinās komunicēt ar citiem vai fantazēt? Šis ir viens no mums patiešām svarīgajiem kritērijiem, ko atļāvos brangi papildināt – cik lielā mērā bērns ar rotaļlietu darbojas vai – gluži pretēji – vai rotaļlieta vienkārši neizklaidē bērnu. Izvairieties no rotaļlietām, kuru iepakojumi vēsta, ka tās attīstīs tādu vai šādu bērna prasmi – bērns ir dabas dots brīnums un pats attīstās dabas noteiktā kārtībā – mums vien viņam ir jādod materiāls, lai šīs prasmes liktu lietā. Jau pavisam mazs bērniņš ir gudrāks šais lietās par mammu un tēti – viņš pats vislabāk zin, kuras rotaļlietas patiesi nodarbina viņa intelektu un palīdz attīstīt lielo un mazo motoriku. Cik gan bieži dzirdāms, ka mazuli daudz vairāk interesē katli un bļodas vai koka karotes mammas trauku skapī, kā smalkās elektroniskās rotaļlietas, kas viņam iegādātas. Piemēram, mazuļa muzikalitāti daudz labāk attīsta pārītis metāla vāciņu no ievārījuma burkām kā skanoša rotaļlieta – pirmajā gadījumā viņš skaņu rada pats (pat ja mums gluži pēc mūzikas tas neizklausās 😉 ) un izdara daudz secinājumu par to, kā var ietekmēt pasauli, otrajā gadījumā kāds viņam skandina meldiņus un viņu izklaidē. Un tā ar visu – mēs vispirms domājam, vai šī rotaļlieta patiesi mudinās bērnu darboties, radoši to likt lietā? Vai tomēr tā tikai izklaidēs bērnu vai pastiprināti kairinās kādu konkrētu maņu bez dziļākas jēgas no šī kairinājuma… Ko bērns iemācās no rotaļlietas, tāds ir jautājums? :) Bet ļoti svarīgs jautājums…

Man likās labs piemērs, ko dod raksta autori – Rory’s Story Cubes – noteikti lūkosim, vai mums neizdodas tos ielikt savos plauktos. Robins gan tiem vēl par mazu, bet atceros, ka savā bērnībā līdzīgu spēli ik vakaru spēlējām ar tēti – mācījāmies sacerēt pasakas un improvizēt :) Ja vien kāds tos trakos stāstus būtu pierakstījis, mums sanāktu vesela grāmata aizraujošu mazstāstiņu pirms gulētiešanas – vienmēr bijām pārsmējušies līdz sāpošiem punčiem :)

3. Rotaļlietas izturība

… jo rotaļlietu ilgtspēja un drošība iet roku rokā – salūzusi rotaļlieta var būt bīstama bērnam! Jo viņi tās liek lietā visādi – sviež, sit, uzkāpj virsū – ja rotaļlieta jau no sākta gala izskatās trausla, nelieciet to pirmsskolas vecuma bērna mantu kastē! Labi piemēri ilgtspējīgai rotaļlietai ir tās pašas Obumbas vai koka rotaļlietas. Ko varu piebilst no mūsu pieredzes, ja bērnam nav salaužamu rotaļlietu, šķiet viņam arī nerodas ieradums tās lauzt – Robins nelauž gandrīz neko, neatminos, ka būtu metuši ārā kaudzes ar saplēstām rotaļlietām. Izturīgas mantas ir investīcija, kas atmaksājas – sevišķi, ja padomāts arī par nākamo kritēriju…

4. Rotaļlietas multifunkcionalitāte jeb nebeidzamas iespējas

Rotaļa ir izzināšanas forma – tā apmierina bērna ziņkārību – un kurš gan vēlas, lai piedzīvojums beidzas? Mums ir ļoti svarīgi atrast rotaļlietas, kuras ir dinamiskas savā pielietojumā – ar domu, ka tās nebeidz un nebeidz pārsteigt, ko tik ar tām nevar pasākt. Kad jūs bērnam pajautājat: “Ko šī rotaļlieta dara?”, meklējot atbildi uz šo jautājumu, bērns jau sāk aktīvu izzināšanas procesu. Patiesībā jau lietas, kas nav radītas konkrētam mērķim, bet ir vienkārši lietas, ir multifunkcionālākas nekā tās, kas ir radītas 1, 2 vai 3, vai 10 mērķiem, bet radītas tiem konkrēti. Piemēram, Robina rociņās garens koka klucītis var pārtapt gan būvmateriālā, gan vilciena vagonā, gan auto, gan mobilajā telefonā, pa kuru viņš var izvērst garas sarunas ar tēti, kas nav mājās vai pārspriest kādu neizrunātu tēmu ar bērndārza biedriem. To mēs saucam par nebeidzamām iespējām. Jo, ja šos pašus visus priekšmetus mēs pirktu mērķtiecīgi, tad spēļu mobilais, kam it kā ir built-in 7 dažādas funkcijas, nekad nekļūtu par pamatu rūķu mājai vai vilciena lokomatīvi un tikpat nekad par rotaļu auto, ar kuru lācis dodas uz blakus istabu… Par to mēs domājam, kad novērtējam, cik daudz prieka rotaļlieta nesīs mazulim par to naudiņu, ko mēs par to samaksāsim. Jo mums ir svarīgi, cik daudz un dažādos veidos Robins ar to varēs rotaļāties – ja tas būs viens vai divi, tad es labi zinu, ka rotaļlieta drīz mētāsies stūrī aizmirsta un nevienam nevajadzīga, jo tā vienkārši būs sevi izsmēlusi…

Taču nejauciet to ar komerciālo multifunkcionalitātes seju – trauku mazgājamās tabletes 8 in 1 nomaina labākas 9 in 1, un tad 10 in 1 līdz nonākam līdz All in 1 😀 Tā nu iekārtota kapitālistiskā pasaule, ka mums visa kā vajag pēc iespējas daudz… Taču bērnu rotaļlietās mēs meklējam vienkāršību, vienkāršību un vēlreiz vienkāršību – bērns daudz labāk apgūst lietas, ja tās viņam māca pa vienai nevis visas reizē – 2-3 krāsu rotaļlieta ir daudz labāka kā 5 un 10 krāsu grabulītis. Rotaļlieta, kas tikai grab, ir daudz labāka par to, kura vēl pīkst, čab un uzdzied. Rotaļlieta, kura mudina bērnu to satvert, pārlikt no rociņas rociņā un paripināt, ir foršāka nekā tā, kas vēl mudina pačamdīt 4 dažādus galus, kaut ko piespiest, atvērt, pakratīt utt… Nu jūs mani sapratāt :) Un jo mazāks bēbītis, jo mazāku skaitu izaicinājumu vienā rotaļlietā vajadzētu – lai viņš pēta pasauli pēc kārtas nevis visu reizē – tad viņš to apgūs un izpētīs daudz labāk.

Mums jau sen patīk Bilibo (un mums tas būs :) ), ko kā lieliskas daudzfunkcionālas rotaļlietas paraugu iesaka arī šī rakstiņa autori.

5. Drošība

Kā jau minējām, drošība iet roku rokā ar rotaļlietas izturību un piemērotību vecumam. Atzīšos, ka mēs arī mazāk kā citviet Rietumu pasaulē, pievēršam uzmanību dažādiem drošības marķējumiem uz iepakojuma, kas liecina par rotaļlietas atbilstību drošības standartiem, jo par to vienkārši vēl maz zinām. Te var uzzināt vairāk:

ASTM: http://www.astm.org/
CE: http://en.wikipedia.org/wiki/CE_mark
CPSIA: http://www.cpsc.gov/about/cpsia/cpsia.html

6. Rotaļlietas ilgdzīvotājas.

Novērtējiet, vai rotaļlieta ir laba investīcija! Vai tā nav īslaicīgs modes kliedziens? Vai multeņu varoņu apdzīvota manta, kas jau nākamgad vairs nebūs mazulim aktuāla? Vislabākā investīcija ir rotaļlietas, kas aug kopā ar bērnu un piedāvā arvien sarežģītākus izaicinājumus laikam ritot…

Idejas šim rakstam smēlāmies līdzīgi domājošajam blogam aMuse Toys Blog.

3 Responses to “Padomi gudrai rotaļlietu pirkšanai”

  1. Lāsma Says:

    Vai tie Bilibo būs nopērkami jūsu veikalā? Nu ļoti patīk!

  2. Iveta (muki.lv) Says:

    Jā, mums arī tie ļoti iepatikās un esam priecīgi, ka jau tuvāko nedēļu laikā šī foršā lietiņa, un citas ne mazāk aizraujošas aktīviem mazuļiem piemērotas mantas, papildinās mūsu piedāvājumu :) Robins arī nepacietīgi gaida savu Bilibo :)

  3. Lāsma Says:

    Super! Gaidīšu! :)

Leave a Reply