Tehniskā pauzē mazliet par labajām un sliktajām mantām…

Mēs neesam pazuduši. Vienkārši bišķiņ darbos. Un vēl nodarbojāmies ar tehniskām izmaiņām mūsu ilglaicīgai pastāvēšanai un ieturējām tehniskas dabas pauzi :) Patiesībā arī šobrīd aizkulisēs ne viss darbojas tieši kā mums gribētos, tāpēc nav iespēju ielādēt jaunās Franck&Fischer lietas no ziemas kolekcijas, kur galvenie varoņi ir pingvīns un leduslācis :) Viņi ir papildinājuši koka mantu klāstu, radījuši šādas tādas jaunas tamborētas lietas (beidzot arī mīkstās mantas ir satamborētas), kā arī ir dievīga aktivitāšu grāmatiņa ar suni, kuram raibi iet ik katrā grāmatas lappusē… bet to visu saku intrigai, jo bilžu nav 😉 bet būs.

Un laiku īsinot līdz bildēm, padalīšos īsās tēzēs par mantām… mūsu bērndārzā (Valdorfa) šodien bija vecāku sapulce par mantām. Stāstija kāpēc un kā… tas sasaucās ar jauno Mana Mazā numuru, kur par to ir foršs raksts – to jūs izlasiet paši! Es pastāstīšu par dažām lietām, kas man bija noderīgi jaunumi…

Vispirms par ideju kā tādu – nav jābūt valdorfietim, lai spētu novērtēt ikvienu rotaļlietu, ko dodat savam bērnam spēlēm. Jāpiemin, ka sevišķi grūti kritiski novērtēt tuvinieku sirsnīgās dāvanas.  Un tomēr arī tur der paturēt prātā galveno izvērtēšanas kritēriju –  vai šī rotaļlieta manam bērnam dod ko labu vai sliktu – kaut ko nedabisku un nevajadzīgu vai pat tiešā veidā negatīvu. Tad, kad mums demonstrēja “slikto” mantu piemērus, lūkojos un likās tik vienkārši atšķirt labo no sliktā, bet tik tiešām nebiju līdz šim saņēmusies un izsviedusi dažas dāvinātas mantas, kas īstenībā neatbilst mūsu priekšstatiem par lietderīgām rotaļlietām. Atbraucu mājās un no Robina mantu plauktiem izvilku 3-4 mantas, kas pie mums nokļuvušas dāvināšanas ceļā – šis mani tātad bija iedvesmojis mazai revīzijai :)

Svarīga, bet neizvērsta bija sentence (noteikti meklēšu info un padalīšos arī ar jums) par maņām, kas mazulim līdz skolai attīstītas visspēcīgāk un nosaka vēlamo rotaļlietu raksturu: kustības maņa, līdzsvara maņa, dzīvības maņa un tauste. Aiz šīm nedzirdētajām maņām, šķiet, slēpjas interesanti atklājumi un loģikas, kas man varētu līdzēt vēl precīzāk izprast labo un slikto rotaļlietu idejas, bet, piemēram, par koka klučiem es sapratu un spēju jau pat domu attīstīt tālāk…

mans galvenais sen neatbildētais jautājums – ar ko lego sliktāks par koka kluci? Nu pirmkārt, tas ir plastmasas. Tā kā mums ģimenē nav tik kategoriska nostāja pret sintētiskiem materiāliem, tad šis arguments manās acīs neiztur kritiku. Bet tālākie gan… Sastiprināti lego kluči vairs nepakļaujas līdzsvara maņai, tie negāžas, nebrūk, nepakļaujas līdzsvara nosacījumiem… un šis mani pārliecina nopriecāties, ka Lego mūsu mājās tā arī nav ienācis (ir tikai palēts ķīniešu analogs, kurš Robinu neinteresē un nebūs žēl to izmest 😉 ).

Tīstot tālāk valdorfiešu idejas, ka vislabākās ir tās rotaļlietas, kurās ir pēc iespējas maz detaļu un priekšnosacījumu, kuras nav domātas vai pēc iespējas maz domātas konkrētam mērķim, saprotu, ka lego kluci var sastiprināt ar otru lego kluci tikai ar vienu malu. Un pat tad, ja mūsu bērns vēlas to uzlikt uz otra kluča citādāk (ar sāniņu vai galu), tad mēs ņemam to no viņa rokām un rādam, kuras ir tās īstās puses, kā to saspraust kopā. Tikmēr koka kluci bērns var likt vienu virs otra vai citu citam blakus ar kuru galu, malu un pusi vien viņam tīk – viņam ir 6 dažādas iespējas… Turklāt, ja lego kluči domāti vien būvēšanai, tad koka kluči var kļūt par jebko – rindā salikti Robinam tie ir vilciens, lielāki garenāki ir telefons vai slēpes utt.

Nu lūk, tagad es zinu, kāpēc mums patīk koka kluči, bet ideja par lego iegādi mani ir piemeklējusi vien vājuma brīžos un tāpat līdz galam nav pievarējusi :) Un neskatoties uz to, uz Legozemi gan ir vērts aizbraukt – tur patika mums visiem :)

P.S. Tikai vēršu uzmanību, ka vārdu “lego” šeit ar nolūku lietoju ar mazo burtu, jo vēlos uzsvērt tā sugas vārda ideju, nenorādot uz konkrētu rotaļlietu zīmolu, bet gan uz konstruktora tipu kā tādu…

Tags: ,

2 Responses to “Tehniskā pauzē mazliet par labajām un sliktajām mantām…”

  1. zane Says:

    Sāksim jau ar to, ka Robins ir vienus 4 gadus par jaunu, lai viņu interesētu lego. Kad viņiem ir 6-8 gadi, tad viņi no lego taisa neiedomājamas lietas- tā ir pilnīgi pavisam cita domāšana, kā koka kluči. Abi ir noderīgi, tik katri citā vecumā.

  2. admin Says:

    Es noteikti neoponēšu – nav man to Valdorfzināšanu vēl, lai varētu smalki izstāstīt, kas un kā :) bet uz līdzīgu argumentu cāļu forumā pieredzējušie valdorfieši atbildēja, ka, lai ko no Lego neuztaisītu, tas izskatās kantains, kā zīmēts ar datoru… Un Lego Duplo ir domāts bērniem no pusotra gada…

Leave a Reply